Ücretsiz en iyi CAD yazılım programları!

Merhabalar;

Bu yazımda sizlere ücretsiz kullanabileceğiniz, 2 ve 3 boyutlu teknik resim çizmenizde yardımcı olacak piyasadaki en iyi ücretsiz cad programları hakkında bilgi vereceğim. Cad programlarını öğrenmeye çalışanlar ve Cad programları ile çalışan için faydalı olmasını temenni ediyorum.

Aşağıda belirteceğim cad yazılımları ile Autocad veya diğer profesyonel programlara çok fazla para harcamadan, bir CAD programının tüm mantığını işlevlerini sağlayan bu ücretsiz programlardan  birini kullanabilirsiniz.

Windows, Mac ve Linux işletim siteminizde kullana bileceğiz. Ücretsiz Cad yazılımları listesi.

1- #FreeCAD

Windows, Mac ve Linux için, mekanik kullanım için ürünlerin mühendisliğini ve tasarımını doğrudan ele alan açık kaynaklı bir programdır.

Mimari projelerde veya 3D modellemeye dayalı diğer mühendislik sektörlerinde de kullanılabilir. 

Ürün tasarımı, makine mühendisliği ve mimarlık gibi geniş bir kullanım yelpazesine uyacak şekilde tasarlanmış bir program olarak karşımıza çıkmakta. Deneyimli bir CAD kullanıcısı, öğrenci ya da öğretmen olun, FreeCAD ile kullanım kolaylığı bakımından istediğini tasarımları yapmanıza olanak sağlayacaktır.


Her ne kadar ücretsiz olsa da, FreeCAD, gerçek 3 Boyutlu katı modeller oluşturma, ağlar için vede, 2 Boyutlu çizimler diğer bir çok profesyonel özellik sayesinde diğer popüler CAD programlarına alternatif olarak kabul edebilirsiniz. Program modüler olduğundan bir çok uzantı ile genişletilebilir.

STEP, IGES, STL, SVG, DXF, OBJ, IFC, DAE ve diğerleri gibi bir çok açık dosya formatını okur ve yazar; bu sayede iş akışınıza sorunsuzca entegre edilebilirsiniz.

Gelelim benim en çok beğendiğim kısmına tabiki açık kaynak kodlu yazılım olması, bu ne işe yarar diye soracak olursanız? Hataları düzeltmekte, yeni özellikler eklentiler, uygulamalar veya dokümantasyon üzerinde değişiklikler yapmak istiyorsanız, bunlara izin veren bir program olmasıdır.

Açık kaynaklı olan tüm programlar benim için her zaman bir adım öndedir.

 

 

[button-green url=”https://www.freecadweb.org/downloads.php/” target=”_self” position=”left”]> FreeCAD İNDİR <[/button-green]

 

 

2- #NanoCAD

Programın Plus ve Pro versiyonları bulunmaktadır profesyonel kalitede çizimler yapabileceğiniz bir CAD yazılım programıdır. 3D CAD çizimleri oluşturmak için en iyi ücretsiz yazılımlar arasındadır.


En önemli özelliği, Autocad formatı olan DWG formatın da  çalışıla bilmesidir. nanoCAD programı ile oluşturulan bir DWG dosya formatının, daha sonra dönüştürmeye gerek kalmadan Autocad ile açabilmesi programın kullanımı bakımından büyük bir avantajdır.

Autocad program benzerliği, Tanıdık bir arayüze sahip olması ve güçlü bir çizim ve tasarım araçı olması açık kaynaklı olması harika. 

Pro versiyonu için güncellemeleri ve çevirimiçi destek hizmeti almak isteyenler düşük maliyetşe 1 yıllık abonelik yoluylada programı temin edebilirler.

 

 

[button-green url=”https://nanocad.com/products/nanoCAD/download/” target=”_self” position=”left”]> NanoCAD İNDİR <[/button-green]

 

 

3- #Sculptris

 Windows ve Mac işletim sistemlerini destekleyen  ücretsiz bir 3D grafik tasarım programıdır. 
Kullanımı gerçekten çok kolay, sadece teknik bir çizim programı değil, heykel veya figür gibi 3B modeller çizmek içinde kullana bileceğiniz güzel bir yazılımdır.

Pratik olarak, Sculptris ile üç boyutlu figürler çizebilirsiniz bunun dışında daha karmaşık Blender gibi programları ile yapabileceğiniz tüm animasyonlar yapmanıza da kolaylık sağlar.

 

 

 

[button-green url=”http://pixologic.com/sculptris/” target=”_self” position=”left”]> Sculptris İNDİR <[/button-green]

 

 

4- #SketchUp

Öncelikle 3D proje endüstrisinde mimari işler ve Mühendislik işleri için kullanılan en popüler 3D modelleme programlarından biridir.

Windows ve Mac için program ücretsizdir Tüm eklenti araçları ile eksiksiz ve profesyonel bir yazılımdır. Ayrıca,  bu programı en güzel özelliği kütüphanesidir. Çizgiler ve şekiller çizerek başlayın. Yüzeyleri 3B formlara dönüştürmek için itin ve çekin. İstediğiniz her şeyi yapmak için esnetin, kopyalayın, döndürün ve boyamaya başlamayın.

 

 

[button-green url=”https://www.sketchup.com/download” target=”_self” position=”left”]> SketchUp İNDİR <[/button-green]

 

 

5- #LibreCAD

LibreCAD Windows, Mac ve Linux Debian / Ubuntu işletim sistemleri için ücretsiz, açık kaynaklı bir CAD yazılım programıdır. 

Autocad’e karşı ücretsiz alternatif olarak önerilen eksiksiz bir üründür. LibreCAD, tüm 2D mimari mühendislik çizimleri, mekanik parçalar tasarlamak, inşaat, simülasyon, iç dekorasyon, tasarım ve yaratıcı diyagram oluşturmak için kullanılabilir.

 

 

[button-green url=”https://librecad.org/#download” target=”_self” position=”left”]> LibreCAD İNDİR <[/button-green]

 

 

5- #DraftSight

DraftSight, profesyonel CAD kullanıcıları, öğrenciler ve öğretmenler için DWG dosyaları üzerinde çalışmak için ücretsiz bir 2 Boyutlu CAD yazılımıdır. 

DraftSight, her türlü 2D çizimi oluşturmanıza, düzenlemenize, görüntülemenize ve işaretlemenize olanak tanıyan profesyonel düzeyde bir 2D tasarım ve çizim çözümüdür.Programın kullanımı kolay ve basittir. Altarnatif CAD yazılımı arayanlar için tercih edilebilir. DraftSight, Windows, Mac ve Linux için indirilebilir.

 

 

 

[button-green url=”https://www.3ds.com/how-to-buy/get-a-demo/” target=”_self” position=”left”]> DraftSight İNDİR <[/button-green]

 

 

6- #OpenSCAD

3D CAD modelleri oluşturmak için ücretsiz bir yazılımdır. Linux / UNIX, Windows ve Mac OS X için kullanılabilir. Mühendisler için animasyon programlamayı kullanarak makinelerin parçalarını tasarlamak için ideal bir 3D modelleme platformudur. 

DXF dosyalarının yanı sıra OpenSCAD, STL ve OFF dosya formatlarında 3B modeller okuyabilir ve oluşturabilir.

Düğme arayüzü yoktur ve sadece programcılar için uygundur.

 

 

[button-green url=”http://www.openscad.org/downloads.html” target=”_self” position=””]> OpenSCAD iNDİR <[/button-green] 

 

7- #KiCAD

Windows, Mac ve Linux için baskılı devre kartlarını (PCB’ler) çizmek için ücretsiz bir tasarım aracıdır. KiCad, geniş bir sembol kütüphanesi vardır, 3B modellerle birlikte gelir. Topluluğu bakımından geniş bir kitleye hakimdir.

 

[button-green url=”http://kicad-pcb.org/download/” target=”_self” position=”left”]> KiCAD İNDİR <[/button-green]

 

 

9- #QCAD

QCAD , Bina Projelendirmesi, makine mekanik parçaların ve hatta diyagramların teknik çizimlerini oluşturmak için kullanılabilir.

Açık kaynaklı olduğu için QCAD modüler ve genişletilebilirdir. CAD programları kullanımı konusunda çok az deneyime sahip olan veya hiç deneyimi olmayan yeni başlayanlar için bile kullanımı çok kolaydır.

Programın Ana Özellikleri

 • Katmanlar
 • Bloklar (gruplama)
 • 35 CAD yazı tipleri dahil
 • TrueType yazı tipleri için destek
 • Çeşitli Metrik ve Imperial birimleri
 • DXF ve DWG giriş ve çıkış
 • Ölçeklendirmeye yazdırma
 • Birden çok sayfaya yazdırma
 • 40’ın üzerinde inşaat aracı
 • 20’den fazla değişiklik aracı
 • Noktaların, çizgilerin, yayların, dairelerin, elipslerin, spline’ların, polillerin, metinlerin, boyutların, kapakların, dolgular, tarama görüntülerinin yapımı ve değiştirilmesi
 • Çeşitli güçlü varlık seçim araçları
 • Nesne oturana
 • Ölçüm aletleri
 • 4800’den fazla CAD parçalı parça kütüphanesi

[button-green url=”https://www.qcad.org/en/qcad-downloads-trial” target=”_self” position=”left”]> QCAD İNDİR <[/button-green]

 

 

10- #3DCrafter

3DCrafter  , basitçe sürükle ve bırak yöntemiyle çalışan basit bir 3D modelleme programıdır. Gerçek zamanlı sahneler çizerek animasyonlu modeller oluşturmak için kullanılır.

[button-green url=”https://download.cnet.com/3DCrafter/3000-6677_4-10042921.html” target=”_self” position=”left”]3DCrafter[/button-green]